Ez a cikk a scifi.hu-ra készül, és ott is meg fog jelenni. Azért itt szerkesztem, mert az erre a célra szolgáló blogom, a Scifiponthuműhely karbantartási okokból már tegnap este óta nem elérhető.
Ha befejeztem, párhuzamosan közlöm a scifi.hu-n is, illetve itt is.
--------
A talajviszonyok miatt mehetett tönkre a vörösiszap-tározó északi fala, állítják a BME kutatói. Bár messze vagyunk még a végleges vizsgálati eredményektől, úgy tűnik, hogy az egyébként erős gát nem bírt a talaj mozgásával.
Dr. Winkler Gusztáv, a BME Fotogrammetria és Térinformatika Tanszék adjunktusa több kollégájával 1980 és 1986 között végzett helyszíni vizsgálatokat a Magyar Alumíniumipari Tröszt megbízásából. „Általános környezetállapot-felméréssel bíztak meg bennünket, a csapatban volt fizikus és geológus is” – idézi vissza Winkler a több évtizeddel ezelőtti munkát. „1980-ban még csak a 9-es kazetta épült, ezért a mostani 10-es kazetta helyén is meg tudtuk nézni a talajt. Amikor hat évvel később befejeztük a vizsgálatokat, már épült a 10-es kazetta is.”
dr. Winkler Gusztáv
„Elképzelhető, hogy a gátszerkezettel is volt hiba, de a fő baj, ami a fal mozgását előidézte, biztosan az altalaj volt” – mondja dr. Farkas József, a Budapesti Műszaki Egyetem Geotechnikai Tanszékének tanára is. Farkas és kollégái múlt héten a helyszínen vizsgálódtak, de most megakadtak: „Eddig azt próbáltuk megállapítani, hogy az északi falrész tönkremegy-e, és mint tudjuk, tönkremegy. De éppen emiatt egyelőre nem tudtunk hozzáférni a gát lábához, hogy onnan is mintát vegyünk. Nem lehet megkockáztatni a fúrást, olyan nagy darabok esnek ki a falból.”
A szakember szerint ha – kis valószínűséggel – kiszakadna a 9-es tározó is, a Kolontárnál épült új gát visszatartja majd a kiömlő vörösiszapos vizet legalább annyira, hogy Devecser felkészülhetne az esetleges kitelepítésre. De hogy mennyi iszapos vízre kell számítani ebben az esetben, még legfeljebb becsülni lehet.
A kolontári iskola