HTML

Vén Muskétás

Versek, novellák, scifi, fantasy, közélet, gyorstüzelő megjegyzések

Friss topikok

  • L. N. Peters: Hogyne! "Sumér és magyar?" (2014.07.28. 09:50) Itt minden szláv?
  • CiliCili: Tetszik...:) (2013.12.09. 12:57) A makrancos barát
  • L. N. Peters: @Bicepsz Elek: Az állítás és az indoklás között nincs kohézió. Mitől lenne demagóg? Mi benne a dem... (2012.12.03. 19:38) A jószívű Bismarck
  • L. N. Peters: @tesz-vesz: Köszönöm - nagyon érdekes! (2012.11.23. 21:40) Szerelem és líra - LII.
  • L. N. Peters: @tesz-vesz: Igen, határozottan úgy tűnik. Ez egy mesterségesen lebutított ország. (2012.11.09. 20:56) Szerelem és líra - L.

Linkblog

Meglepő elmélet a trójai háborúról

2012.12.21. 22:55 L. N. Peters

Meglepő elmélettel álltak elő a trójai háború kapcsán ausztrál kutatók. Szerintük a háború után sem cserélődött ki a híres város népessége.

Az ausztrál Peter Grave, a University of New England munkatársa által vezetett kutatócsoport azt állítja, hogy a híres trójai ostrom után nem a város népessége, hanem kulturális orientációja változott meg. A görög mitológiában megőrzött trójai háború nyomán ugyanis a város környéki agyagforrások ugyanazok maradtak, mint korábban - érvelnek a tudósok a Journal of Archaeological Sciences című szaklapban megjelent cikkükben.

Grave-ék szerint Tróját a 3200 évvel ezelőtt vívott háborúban lerombolták. Ez a 400 évvel későbbi görög eposz, a Homérosznak tulajdonított Iliász alaptémája. Később a híres város ismét felvirágzott - ekkor azonban a legfrissebb kutatások szerint újra kellett magát pozicionálnia Trójának a megváltozott "nemzetközi" hatalmi viszonyok között.

Voltaképpen a görög mitológia is ehhez nagyon hasonlót állít. Tróját nem egy, hanem két alkalommal is lerombolták, az első alkalommal éppenséggel Héraklész nevéhez kapcsolják. A görög mítoszok legnagyobb hősének Laomedón trójai királlyal támadt békés eszközökkel nem rendezhető konfliktusa, ezért sereget gyűjtött, lerohanta a tengerszorosokat őrző várost, megölte Laomedónt, és a fiát, Priamoszt ültette a helyére. Aiasz édesapja részt vette ebben az ostromban Héraklész oldalán, sőt ő volt, aki elsőként hatolt be a városba. Az Íliász említi ezt.

A trójaiak alkalmazkodtak tehát a legújabb elmélet szerint, nem pedig a lerombolt városba érkezett új népesség. A mai Törökország északnyugati részén lévő trójai romok között fennmaradt agyagedények és a közeli agyagbányák tanulmányozása után jutottak erre a következtetésre a szakértők.

A tudósok azt vizsgálták, hogy a háború előtt készített a városi fazekas áruk sajátos stílusban keletkeztek, amit "trójainak" is lehetne nevezni. A háború után viszont a mai Balkán területén elterjedt mintákat követték a trójaiak. Ennek nyomán korábban a népesség kicserélődését feltételezték a szakértők.

http://www.origo.hu/tudomany/tortenelem/20121220-trojai-haboru-stilust-valtottak-az-ostrom-utan-a-varoslakok.html

Szólj hozzá!

Címkék: Scifiponthuműhely

A bejegyzés trackback címe:

https://lnpeters.blog.hu/api/trackback/id/tr124975225

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása