HTML

Vén Muskétás

Versek, novellák, scifi, fantasy, közélet, gyorstüzelő megjegyzések

Friss topikok

  • L. N. Peters: Hogyne! "Sumér és magyar?" (2014.07.28. 09:50) Itt minden szláv?
  • CiliCili: Tetszik...:) (2013.12.09. 12:57) A makrancos barát
  • L. N. Peters: @Bicepsz Elek: Az állítás és az indoklás között nincs kohézió. Mitől lenne demagóg? Mi benne a dem... (2012.12.03. 19:38) A jószívű Bismarck
  • L. N. Peters: @tesz-vesz: Köszönöm - nagyon érdekes! (2012.11.23. 21:40) Szerelem és líra - LII.
  • L. N. Peters: @tesz-vesz: Igen, határozottan úgy tűnik. Ez egy mesterségesen lebutított ország. (2012.11.09. 20:56) Szerelem és líra - L.

Linkblog

Irodalomtörténeti szösszenetek - 33.

2013.02.12. 23:39 L. N. Peters

A tragikummal évszázadok alatt igen sokan és igen behatóan foglalkoztak, tragikum-elméletek százai születtek. Sokkal többet foglalkoztak vele, mint a komikummal.

Pedig korántsem biztos, hogy a tragikum az erősebb. Sőt…

A tragikus katarzis: fájdalmas veszteségek érhetnek bennünket a világban. Iszonyú kockázat fejjel menni a falnak. A gonosz azonban nem maradhat uralmon, mert létezik az erkölcsi világrend.

A REND HELYREÁLL…

  • Megrendülés
  • Kegyelet
  • Szánalom

És a komikus katarzis?

Azok a falak sok helyen papírból vannak. A gonosz nevetséges. Nem vagy egyedül…

  • Felszabadult nevetés

Véletlen-e, hogy a mindenkori hatalom jobban tart a komikumtól, mint a tragikumtól?

Ripacsok, széltolók, politikai komédiások ma is vannak. Bőven találunk ilyenre példát minden oldalon.

Ha félnek a gonosztól – erősödik.

Ha kinevetik – megsemmisül.

Emellett gyaníthatóan a komikum jobban is kötődik egy-egy kor valóságához, sohasem annyira elvont, mint a tragikum. Az egészséges humorérzék a túlélés egyik legfőbb segítője.

Van-e ma nálunk egészséges humorérzék? Vajon a faviccek és abszurd blődlik tömkelege ezt jelzi? Régen mintha egészségesebb lett volna…

Külföldön sokáig a magyar nemzeti jelleg részeként tartották számon az egészséges humorérzéket. Ma? Lassan már nem is jegyzik a humorunkat…

Komikum és nemzeti jelleg kapcsolatáról igen érdekes dolgokat írt Kölcsey Ferenc.

Kisfaludy Károly A leányőrző című komédiája – ennek kapcsán született a tanulmány – voltaképpen feledhető, a Himnusz költőjének gondolatai annál érdekesebbek.

Kölcsey szerint a komikum sokkal inkább összefügg a nemzeti jelleggel, mint a tragikum, mert a lehető legszorosabb kapcsolatban áll a személyes valósággal.

Azt is megjegyzi Kölcsey, hogy a magyar író feladata nem a külföld utánzása, hanem a saját nemzeti irodalom megteremtése – és folyamatos újrateremtése.

Szólj hozzá!

Címkék: szösszenet Irodalomtörténeti

A bejegyzés trackback címe:

https://lnpeters.blog.hu/api/trackback/id/tr505077661

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása