Összetett mechanikai problémákat oldattak meg papagájokkal, ami új fényben tünteti fel a madarak intelligenciáját.
Az Oxfordi és a Bécsi Egyetem, valamint a Max Planck Intézet tudósai Goffin-kakadukkal kísérleteztek, különböző mechanikus zárak kinyitását adva feladatul a madaraknak, melyek számára teljesen ismeretlen volt a probléma. A zárak, szám szerint öt egymással kapcsolódó szerkezet egy átlátszó ajtót nyitottak, ami mögé jutalomként mogyorót helyeztek el.
A jutalom megszerzéséhez a kakaduknak először egy szeget, majd egy csavart, utána egy reteszt, kellett eltávolítania, majd egy kereket elforgatni 90 fokkal, végül egy zárnyelvet oldalirányba elmozdítani. Egy madárnak sikerült mindezt kevesebb, mint két óra alatt önerőből megoldania, míg több másik némi segítséggel, a zárak egymástól független működésének megmutatásával, vagy egy gyakorlott társuk megoldásának figyelemmel kísérésével oldotta meg a problémát.
A kutatók kiemelték, hogy a madarak határozottan dolgoztak egyik akadály után küzdve le a másikat, annak ellenére, hogy a jutalmat csak a teljes feladat, vagyis mind az öt szerkezet hatástalanítása végén érhették el. A kutatók úgy vélik, a madarak egyfajta "kognitív racsnihatást" alkalmaztak az előrejutáshoz, amint felfedezték hogyan nyitható ki egy zár, ugyanazzal az eszközzel szinte alig akadt újra problémájuk, ami pedig fontos, hogy a cél volt számukra az elsődleges.
Bővebben:
http://www.sg.hu/cikkek/98460/ujabb_bizonyitek_a_madarak_intelligenciajara