2011. április 26.
Szenzációs régészeti leletre bukkantak egyiptomi és brit régészek a Sínai-félszigeten, egy eddig az archeológia számára nem túl érdekesnek tartott helyen, Egyiptom homokjában, a Szuezi-csatornától mindössze huszonhét kilométerre. A csoportot vezető Trevor Richardson (Oxford University) szerint megdőlt az a feltételezés, hogy az ókorban nem voltak képesek fémhajókat építeni. A most talált vízi jármű egyértelműen vasból és acélból épült, hosszúsága meghaladja a kilencven métert.
Arra a kérdésre, hogy miképpen kerülhetett a hajó a vízi utaktól ekkora távolságba, dr. Richardson azt válaszolta, egyes ókori források valószínűsítik, hogy valamikor létezett a Szuezi-csatorna elődje. A most talált hatalmas hajó talán egy ókori Szuezi-csatornán haladhatott, amikor megfeneklett a homokpadokon.
A tudós szerint újra kell gondolnunk mindazt, amit eddig az ókori hajózásról tudtunk. A lelet sarkalatos elméletek megdőléséhez vezet, hozzájárul majd ahhoz, hogy az ókori civilizációkról teljesebb tudással rendelkezzünk.
Ibrahim Rashid al- Hussein – a csoport egy másik tagja – kételyeit fejezte ki Richardson véleményével kapcsolatban. Szerinte a leletkörülmények nem ókori, hanem középkori eredetre vallanak, ez pedig nem az óegyiptomi, hanem a középkori arab hajózásról mond a világnak páratlanul érdekes dolgokat.
Egy magát megnevezni nem kívánó német egyiptológus szerint azonban csalásról vagy provokációról van szó, mivel szerinte a most kiásott hajó orrán tisztán olvasható a DE-173 USS Eldridge felirat. Richardson és al-Hussein azonban közös közleményben cáfolták az anonim vélekedést.
Közelebbit egyelőre nem tudhatunk, a lelet kiásása folyik, az expedíció dolgát nagyban megkönnyíti az önként jelentkező munkások sokasága.
Amerikai tudósok szkeptikus vélekedéseket fogalmaztak meg a lelettel kapcsolatban. Dr. Mark Osborne (Chicago University) szerint csalásról, szélhámosságról, vagy világméretű beugratásról lehet szó.
Az Egyesült Államok haditengerészetének DE-173 USS Eldridge nevű kísérő rombolója (destroyer escort) volt az a hadihajó, amelynek a neve felbukkant az állítólagos Philadelphia-kísérletről szóló híresztelésekben. Az úgynevezett kísérletet állítólag 1943 októberében hajtották végre a Philadelphia-öbölben, a híresztelések Albert Einstein nevét is összefüggésbe hozták az eseménnyel. Az esetről számos könyvet írtak, és film is készült róla.
******************
Szaláh ad-Dín Júszuf ibn Ajjúb-nak, akit a hatalmától rettegő hitetlenek Szaladinnak neveznek, az igazhitűek fejedelmének, Mas’r szultánjának, az én uramnak a hidzsra 562. esztendejében, őszinte tisztelettel és hódolattal!
Hatalmas, legyőzhetetlen Szultán!
Allah növessze hosszúra szakálladat, sokasítsa meg napjaidat a földön, irányítsa lépteidet, és adjon győzelmet verhetetlen fegyvereidnek, adja meg a kegyet, hogy a Szent Város uralmad alatt kerüljön ismét az igazhitűek kezére!
A sivatagban talált különös ember minden kétséget kizáróan igazhitű, elmondása szerint egy más korból és egy más világból érkezett hozzánk. Az Ahmed Fazil névre hallgat. Jóslata értelmében három esztendő múlva a Hattin szarvai mellett vívott csatában le fogod győzni a frank keresztesek semmirevaló és átkos disznózabáló nemzetségét, és egy esztendőn belül a Szent Várost is elfoglalod.
Megkíméltük a jövevény életét, és parancsodra alkalmas kísérettel Kairó városába indítom, hogy minél hamarabb Neked is elmondhassa mindazon csodákat és jövendöléseket, amelyekről tudomással bír.
Tisztelettel és hódolattal üdvözöl:
Szulejman ibn Khaled
emír
*****************
A Santa Caterina hadihajó parancsnokától, Gaetano Barberini-től a Nagyméltóságú Serenissima, a Consiglio Maggiore kegyelmes urai, és a felséges dózse számára üdvözlet!
A minap kihalásztunk a tengerből egy ismeretlent, aki magányosan és minden felszerelés híján hajózott egy igen jó építésű és tágas csónakban. Elmondása szerint a csónak egy nagyobb hajó mentőcsónakja volt, és ő szökve hagyta el ezt a hajót.
Kiderült, hogy a férfi nem más, mint ama Giacomo Americani, aki Városunkban polgárjogot vásárolt és nevet szerzett az utóbbi esztendőben, mint hajótulajdonos, bátor és gazdag vállalkozó, és akinek felesége, Anna máris a Köztársaság első hölgyei közé emelkedett.
Csónakjával együtt a Santa Caterina fedélzetére emeltük a tiszteletre méltó férfiút, aki csodálatra méltó történet elmesélésével viszonozta a hadihajó tisztjeinek vendégszeretetét. Állítása szerint véget ért annak a hírhedt hatalmas kísértethajónak a története, amely az utóbbi esztendőben rémületben tartotta az istenfélő hajósokat a tengeren. Signor Americani éppenséggel nem kevesebbet állít, mint azt, hogy a gyűlöletes hajó egy ideig az ő birtokában volt, de aztán a Sátán szolgái elvették tőle, és hatalmaskodtak felette.
Nem vagyok méltó és illetékes annak eldöntésére, hogy eldöntsem, Signor Americani szavai mennyire felelnek meg a valóságnak. De az ügy fontosságára való tekintettel célszerűnek tartanám, ha az állam és az egyház vezető férfijai hallgatnák meg, és döntenék el, mit tartsanak felőle.
Köztudomású, hogy messziről jött férfiak és utazók gyakran mesélnek felettébb hihetetlen dolgokat, de a Signor Americani által előadottak messze meghaladják azokat a szokásos fantáziálásokat, amelyeket tapasztalt hajósemberek oly gyakran hallanak.
Mivel magam meglehetősen tanulatlan vagyok, úgy vélem, felettébb szükséges és helyénvaló, hogy a Signoria és az Anyaszentegyház tekintélyes vezetői hallgassák meg a nevezett személyt, és ők döntsék el, igazat mond-e, avagy hazudik¸ esetleg a Pokol Fejedelme incselkedik velünk az ő szavai által.
Egyet azonban biztosan tudok: akár a hazugság konkolya, akár az igazság tiszta búzája tenyészik Signor Americani előadásában, semmiképpen sem engedhető meg, hogy mindaz, amit a nevezett férfiú közöl velünk, korunk gyarló embereinek tudomására jusson. Annyi csoda, annyi hihetetlen, annyi újszerű van ezen történetben, hogy mindenképpen meg kell maradnia egy zártabb körben, csak és kizárólag avatott férfiak füle hallhatja.
Megbízható kísérettel a Városba küldöm hát Signor Americanit, és arra kérem Önöket, tegyenek meg minden szükséges előkészületet a kihallgatására.
Üdvözlettel és köteles tisztelettel a Serenissima Santa Caterina hadihajójának kapitánya:
Gaetano Barberini
****************
Szaláh ad-Dín Júszuf ibn Ajjúb-nak, akit a hatalmától rettegő hitetlenek Szaladinnak neveznek, az igazhitűek fejedelmének, Mas’r szultánjának, az én uramnak a hidzsra 562. esztendejében, őszinte tisztelettel és hódolattal!
Hatalmas, legyőzhetetlen Szultán!
Parancsodra mégsem küldöm székvárosodba a magát Ahmed Fazilnak nevező hitetlent, hanem – miként elrendelted – nekifogtam, hogy alaposan kifaggassam őt. Ennek eredményét – szintén utasításaidat betartva – levelekben fogom a tudomásodra hozni.
Íme, máris itt küldöm az első levelet.
Ahmed Fazil igazhitű, az ulémák kérdéseire helyesen felelt, a Koránt meglepően jól ismeri, és a Prófétát – Allah növessze hosszúra a szakállát! – kellőképpen tiszteli.
Azt állítja, hogy egy távoli országból jött, ami nagyon messze, a hitetlenek legmesszebb partjain is sok járóföldre túl, az óceánon fekszik. Állítása szerint ott számos hatalmas birodalom létezik, és ezeket hívők és hitetlenek vegyesen lakják. Ez a különös állam valamikor régen hadat viselt a gonosz gyermekei ellen, a háborút megnyervén pedig bőségben gyarapodva igázta le a világ legnagyobb részét.
Ahmed Fazil születésétől fogva odavalósi, állítása szerint a nagyapja vándorolt oda több emberöltővel ezelőtt, mégpedig Szíriából.
Állítása szerint ott olyan hatalmas városokban élnek, amelyeket csak körüljárni is legalább nyolc-tíz napig tartana, égbe nyúló, roppant házakat emelnek, és módfelett gazdagok. Az ott lakók között az igazhitűek kisebbségben vannak, a lakosok zöme hitetlen, többségükben a Könyv Emberei: keresztények és zsidók.
Ilyen és ehhez hasonló hihetetlen dolgokat állít ez az idegen, magam is erősen a hatása alá kerültem az általa elmondottaknak. Parancsodhoz híven alaposan megrágom, és csak kis részletekben hozom tudomásodra a tőle hallottakat.
Allah növessze hosszúra a szakálladat, felséges Szultánom!
Élj boldogul!
Tisztelettel és hódolattal üdvözöl:
Szulejman ibn Khaled
emír
*******************
A foglyot tisztes őrizetben tartották ugyan, de fogságára félreérthetetlen jelek utaltak. Látogatót nem fogadhatót, senkivel nem beszélgethetett, és nem is írhatott. Amikor olvasnivalót kért, hosszas várakoztatás után a főporkoláb elszalajtott valakit, kérdezze meg a Signoria vezetőitől. Azok meg éppenséggel a dózse felé közvetítették a kérést. Velence egyeduralkodója, Orio Mastropiero dózse teljes három napig töprengett rajta.
A fogoly már dühöngött, néha az elmebaj tüneteit mutatta, a főporkoláb pedig figyeltette, vajon kell-e már kötözni.
Harmadnapra megjött a dózse határozott parancsa. A fogoly kezébe nyomtak egy díszes, kézzel írott, gót betűs, latin nyelvű Bibliát. A rab első indulatában csaknem a földhöz csapta. Utána azonban erőt vehetett rajta valamilyen arkangyal, vagy jótét lélek, mert hosszan bámulta az ugyancsak drága kötetet, belelapozott, forgatta a nehéz, pergamen lapokat kedvtelve nézegette a cirkalmas iniciálékat és a művészien festett miniatúrákat, aztán felnevezett, majd óvatosan és vigyázva letette a könyvet az asztalra. Nem az ördög inspirálta gúnykacaj volt az, hanem egészséges, jó testnedvből fakadó nevetés, de mintha valami csendes keserűség is vegyült volna belé.
A főporkoláb úgy vélte, a férfi aligha lehet eretnek, bár ezt jobb, ha az Anyaszentegyház szolgái döntik el.
A városban nem terjedt el Americani rabságának híre, és erről a Signoria tagjai személyesen gondoskodtak. Azt mondták ugyanis Anna asszonynak, hogy a férje nincs veszélyben, de ha sokfelé elkotyogja, hogy fogságban tartják, még megeshet, hogy az inkvizíció emel vádat ellene heretikus tanok (azaz eretnekség) miatt, és akkor könnyen a máglyán végezheti. Az asszony a háza népével együtt okosan hallgatott. A Signoria tagjai tartották benne a lelket; sokszor elmondván neki: nem igazi fogoly az, akit egy palotában őriznek.
A fogoly kihallgatására pápa képviseletében inkognitóban nem kisebb személyiség érkezett, mint Uberto Crivelli bíboros. Egy szép nyári reggelen – miután mindenki alaposan jóllakott, és a fogoly sem maradt éhen, kezdetét vette a kihallgatások sorozata.
Frissítőkkel gazdagon megrakott asztal mellett foglalt helyet Uberto Crivelli bíboros, Orio Mastropiero dózse, valamint a (legalábbis egyelőre) a Serenissima foglyának tekintett Giacomo Americani. Mindannyian ünnepélyes díszruhát viseltek.
Ünneplőben szerénykedett az asztal meghosszabbításában, a maga kis asztala mellett Giovanni mester is, a Signoria írnoka, akinek a válaszok írásba foglalásának felelősségteljes feladata jutott.
(Első Jegyzőkönyv
Én, Giovanni Ferrari, a Signoria írnoka megkezdem Signor Giacomo Americani vallomásainak feljegyzését.
Íratott Velencében, az Úr 1184. esztendejében.
Nevezett Giacomo Americani úr – eléggé töltekezvén az ízletes étkekből és frissítőkből, valamint szomját is bővel oltván – a következőképpen kezdett beszélni:)
Nyolcszázötven évvel később születtem az időben, mint amit most írunk. Ennyivel ifjabb vagyok nálatok, nagytiszteletű uraim. Amikor pedig amaz életemből, azon időből ide megérkeztem, ott az idők már túl jártak az Úr kétezredik esztendején is.
(Némi felhördülés, Monsignore Crivelli megkérdi:
- Hogyan lehetséges ez?
A nevezett Americani úr válasza:)
Abban a korban az emberiség tudása már igen sokat fejlődött, és olyan eszközöket tudnak készíteni, amelyekről itt még álmodni sem lehet. Arról pedig, miképpen volt lehetséges, hogy én a saját időmből ide, a nyolcszázötven esztendővel korábbi múltba érkezzem, a maga helyén fogok szót ejteni.
Eredeti nevem nem Americani, hanem Giacomo Alberti. Az Americani nevet azért vettem fel, hogy utaljak a hazámra, amit ott és abban a korban közönségesen Amerikának neveznek egy genovai hajósról, akinek Amerigo volt a keresztneve, és aki ama föld térképezését elsőnek kezdte meg.
(Monsignore Crivelli közbekérdez:
- Ismerik-e azon, Amerikának nevezett ország lakosai az egyedül üdvözítő, igaz római katolikus hitet?)
Amerika lakosainak zöme keresztény, de nem katolikus. Ezen ne ütközzetek meg, nagytiszteletű uraim, viszont némi magyarázattal tartozom.
Háromszázötven évvel ezután a keresztény vallás több részre szakad. Németországban lép fel előbb egy, majd több vallásújító, mindegyik azt állítja, hogy visszatér a kereszténység eredeti, Krisztustól hagyományozott rendjéhez. Sikert aratnak, és Európa lakosainak zöme csatlakozik hozzájuk. Emiatt véres háborúk törnek ki a különböző felekezetek között. Itália és Spanyolország megmarad katolikusnak, ezekre a területekre támaszkodva a római egyház a következő évszázadban ellentámadást indít, és az elveszített területek egy részét visszaszerzi, valamint térítést indít a világ többi azóta felfedezett részein is.
El kell azonban mondanom, hogy az elszakadt országok zöme sohasem tért vissza a római Anyaszentegyház kebelére, és a jelek szerint nem is fog ezután sem. Legfőképpen Németországról, valamint az északi államokról van szó.
(Monsignore Crivelli közbe méltóztatott dörmögni:
- Azok a németek…)
Meg Angliáról. Az angolok kialakították a maguk sajátos kereszténységét, ami hasonlít ugyan a katolicizmushoz, de nem függ a pápától. Ezt hívják anglikán vallásnak. Ennek a hívei világszerte már többen vannak, mint a katolikusok.
(Monsignore Crivelli a következőt mondta:
- Gyalázatos eretnekség!
Erre a dózse Őfelsége személyesen is megszólalt:
- A maguk szempontjából igazuk lehet.)
Abban az Amerikának nevezett országban, ahol születtem, leginkább az anglikán vallás, illetve az ahhoz közel álló felekezetek jelentik a kereszténységet. De élnek ott még zsidók, mohamedánok és számos egyéb vallás hívei is. Látom, hogy Monsignore csodálkozik, de el kell mondanom, hogy az inkvizíció, a vallási szigor, illetve egyáltalában a vallási erőszak kora lejárt, az emberek a vallásukat szabadon gyakorolhatják, az államok ebbe általában nem szólnak bele.
Sőt, megvetéssel szólnak erről a korszakról, amikor a személyes vallásosság lehetetlen volt, és ezeket az időket – meg ne sértődjetek, nagytiszteletű uraim – sötét középkor néven nevezik.
(Monsignore Crivelli erre felelni méltóztatott:
- Mi is tudjuk, hogy a középső korban élünk, de nem hittük volna, hogy ezután nem az üdvözülés, hanem a hitetlenség kora jön el. Lehet, hogy te voltaképpen az Antikrisztus uralma alatt éltél, fiam, csak eddig nem vetted észre. Adj hálát Urunknak, Istenünknek, hogy ide kerülhettél. Én ebben Istennek irányodban megmutatkozó, különleges kegyét látom, fiam.
A dózse Őfelsége a következőt jegyezte meg:
- Ha csak a vallási erőszak veszett ki, akkor nyilván tág tere van ott a közönséges politikai és kereskedelmi erőszaknak, ami szikrányival sem különb, sőt veszedelmesebb, mert az erkölcsök elfajulását példázza.
Signor Americani erre helyben hagyólag bólintott.)
A dédapám Itáliában, közelebbről Pávia városában nevelkedett. Később élt Toscana több városában, és gyakorta megfordult a kor Velencéjében is, ami többé már nem a Serenissima székhelye, hanem csupán az egységes itáliai állam egyik híres városa.
(A dózse Őfelsége erre nagyot méltóztatott sóhajtani.)
Tőle tanultam, ezért ismerem a lombardiai és a toszkánai beszédet, ámbátor meg kell jegyeznem, az itteni dialektussal nagyon meggyűlt a bajom, amikor először jöttem ide.
Pávia városában a dédapám gyermekkori barátaim közé tartozott egy német ember, egy rövid időre ott letelepedő külföldi család gyermeke, bizonyos Albert Einstein. Ő a kornak igen jelentős tudósa, világhírű professzor, aki érdekes és fontos műveket írt a világ, a tér és az idő természetéről.
Az akkori világot két hatalmas háború is sújtotta, a kettő között mindössze huszonöt esztendő telt el. Mivel mindkettő kiterjedt az egész világra, minden ismert földrészre, méltán nevezték őket világháborúknak. A mai világban elképesztő gépezetek csatáztak egymás ellen, és egy-egy ütközetben néha több ember esett el, mint amennyi a mai Európa teljes lakossága.
Háború folyt a földön, a vízen, a levegőben, még a tengerek szintje alatt is.
(Monsignore Crivelli ebbe beleborzongott, a dózse Őfelsége pedig nem mulasztotta el megjegyezni:
- Mondtam: a közönséges politikai és kereskedelmi erőszak, amit a kapzsiság, az önzés, a gátlástalanság és az Istentől elrugaszkodott, vad uralomvágy irányít. Egyet jelent az erkölcsök végzetes elfajulásával. Örülök, hogy nem érem meg azt a kort.)
A második világháborúban a gonoszok világszerte összefogtak. Sajnos közéjük tartozott a korabeli Itália is, amelyet egy pökhendi, ripacskodó diktátor irányított, aki állandóan a római imperátorokat szerette volna utánozni.
(- Ilyenek bőven akadnak manapság is. – jegyezte meg a dózse Őfelsége.)
A gonoszok a világ uralmára törtek, az erőszak addig elképzelhetetlenül erkölcstelen formáit vezették be, és uralmuk alá vonták egész Európát. Velük szemben a jók és igazak több nagy állam segítségével bocsátkoztak harcba. Az említett jók és igazak között harcolt Amerika is, mint a világ egyik legerősebb országa.
Akkoriban, anno Domini 1943 őszén a dédapám az amerikai tengerészgyalogság tisztjeként – mint több európai nyelvet jól beszélő, az európai emberek szokásait és szükségleteit jól ismerő ember – ama Albert Einstein mellé volt beosztva, azzal a feladattal, hogy gondoskodjék róla. A fentebb nevezett tudós az amerikai haditengerészet szolgálatában különlegesen veszedelmes és pusztító fegyverek kiagyalásával töltötte idejét. A dédapám beosztásában természetesen az is szerepet játszott, hogy gyermekkorából személyesen ismerte a tudóst.
Ekkoriban történt egy különleges esemény, ami dédapámat nagyon megviselte. Az esetet később egyszerűen letagadták.
(- Tehát állami szinten folyik abban a korban a hazudozás. – jegyezte meg Monsignore Crivelli.
- Ebben a mi korunk sem különb, Monsignore. – vágta rá a dózse Őfelsége.)
A Philadelphia nevű város közelében lévő tengeröbölben kísérletet folytattak, amibe bevonták a haditengerészet DE-173 USS Eldridge nevű egységét, egy kisebb hadihajót. Ez a hajó azonos azzal, ami később itt, a ti korotokban kísértethajó néven híresedett el, nagytiszteletű uraim.
(- Kis hajó? – szólt közbe a dózse Őfelsége. – Nagyobb és erősebb bármelyik hadigályánál, amit valaha építettek.)
Philadelphia kísérletet – így nevezték később – dédapám sem látta, csak sokat hallott róla, főleg pletykákból. Azt beszélték, a hajó hirtelen valami furcsán tajtékzó piszkosfehér ködbe került, majd nyomtalanul eltűnt a megfigyelők szeme elől, hogy hirtelen több száz tengeri mérfölddel távolabb bukkanjon elő az óceánon.
A résztvevők állítólag meghaltak vagy elveszítették a józan eszüket – erről regélt a fáma.
Egy késő őszi estén a dédapám magához hívatta Giuseppe fiát, a nagyapámat.
- Beppe, – mondta, és átnyújtott egy jókora tarisznyát, benne hatalmas köteg papírral. – őrizd meg. A professzor iratai. Nem nagyon értem, mi van bennük, de talán jó lesz valamire. Fénymásolóval készítettem róluk a másolatot, a professzor keze írása.
- Fénymásoló? – kérdezte Giuseppe.
- Az. Egy Chester Carlson nevű ember találta fel. Még nem sok van belőle. Én kezelem. Aligha veszik észre, hogy hiányzik a papírból, mert valósággal eszik. Senkinek se mondd el, hogy Einstein professzor iratait lemásoltuk, és nálunk vannak.
A nagyapám többször is megpróbálta kisilabizálni Einstein professzor kézírását, olvasni el is olvasta, de semmit sem értett abból, amiről az iratok beszéltek. 1944 hideg telén a papírköteget csaknem eltüzelték, de a dédapám nem engedte. Később a család a különböző költözködéseknél sem hajította ki, idővel egyféle házi ereklye lett a hatalmas tarisznya és a benne lévő irattömeg.
Dédapám megmaradt a tengerészgyalogság kötelékében azután is, hogy Einstein professzor mellett kitelt a szolgálata. Előre is avanzsált, a századosi rangig vitte. A világháborút túlélte, együtt örült a győzelemnek a született amerikaiakkal. Utána is tengerészgyalogos maradt, nemigen tudott máshoz kezdeni. Elesett a koreai háborúban, egy másik összecsapásban, ami nem sokkal a világháború után tört ki. Giuseppe nagyapám örökölte az iratköteget, magával vitte a házasságába. Még fiatalon elhunyt egy balesetben. Egy lánya volt – ő lett az édesanyám. Az iratok a nagyanyámhoz kerültek.
Fizikusnak készültem. Már az egyetemre jártam, amikor a nagyanyám először tett említést a tarisznya létezéséről. Azonnal nekiláttam Einstein professzor iratainak, egy egész nyarat töltöttem el a vizsgálatukkal, boldog izgalomban.
Az iratokból tanultak sokat segítettek a szakmai karrierem megalapozásában. Magam nem tudtam volna azokat a képleteket felállítani, de a készen kapott levezetésekkel több tanáromat is elkápráztattam, ahogy később, az elmúlt években is gyakran hasznukat láttam. Olyan voltam, mint egy varázsló, aki mindig kész rá, hogy nyulat varázsoljon elő a cilinderből.
(Monsignore Crivelli és a dózse Őfelsége bejelentik, hogy a kihallgatás hivatalos részét mára befejezettnek tekintik, engem elbocsátanak, és a továbbiakban magánbeszélgetést folytatnak signor Americanival.)
**************
Szaláh ad-Dín Júszuf ibn Ajjúb-nak, akit a hatalmától rettegő hitetlenek Szaladinnak neveznek, az igazhitűek fejedelmének, Mas’r szultánjának, az én uramnak a hidzsra 562. esztendejében, őszinte tisztelettel és hódolattal!
Hatalmas, legyőzhetetlen Szultán!
Ahmed Fazil továbbra is rendkívül érdekes és nagy részében érthetetlen és értelmetlen történeteket mesél, reggeltől estig, hogy szolgád füle alig győzi őket befogadni.
Mindazonáltal több olyan tényező is a tudomásomra jutott, ami talán alátámaszthatja mindazt, amit e nagyon távoli térből és időből érkező igazhitű mond nekünk.
Először is tájékozódtam ama kísértethajó felől, ami az utóbbi esztendőben oly nagyon felborzolta a hajósnépek idegeit, ami miatt megdrágultak a tengeri szállítás költségei, és amiért néha korbáccsal fenyegetve sem lehetett hajójára kényszeríteni a nyomorult, babonás tengerésznépséget.
Ahmed Fazil meggyőződéssel állítja, hogy a kísértethajó története befejeződött, roncsa magányosan hever valahol a sivatag közepén, remélhetőleg a rajta egykor acsarkodó és az ártatlan moszlim tengerészek felett oly nagyon hatalmaskodó hitetlen brigantik tetemeivel együtt.
Nyugtalanító hír, Szultánom, hogy Damaszkusz emírje nemrég üzenetet küldött, hogy a karavánutak nem biztonságosak, több karaván népét teljesen lemészárolták. A vizsgálat egyértelműen azt mondja, hogy ez most nem a Szent Városban és egyebütt tanyázó gyalázatos, disznózabáló és büdös frank hitetlenek vétke, mert a szerencsétlenül járt igazhitűeket nem vágással vagy döféssel, és nem is nyíllövésekkel gyilkolták meg. Sebeik alapján olyan fegyverekre gyanakodhatunk, amelyekről éppen Ahmed Fazil tett említést több alkalommal is.
Arra gyanakszom, hogy a kísértethajón egykor garázdálkodó aljas hitetlenek némelyike életben maradván rablónak csapott fel. Ezt támasztja alá az is, hogy a karavánok teherhordó állatainak nagy része szabadon kóborol a pusztában. Ahmed Fazil elmondásából tudom, hogy abban a korban az emberek zöme sem a lovakhoz, sem a tevékhez nem ért, egészen másféle, állítólag gépezetekkel hajtott szállítóeszközeik vannak.
Az állatokat minden rablóbanda összeszedte és befogta volna, ha más nem, hát azért, hogy jó pénzért túladjon rajtuk. Csak az nem teszi ezt, aki nem ért hozzájuk, ilyen meg a sivatagban ritkaság.
Tudom, hogy az ügyben nagy körültekintéssel, óvatosan, de minél határozottabban és erélyesebben kell eljárnunk.
Engedelmeddel lóra parancsolom a közelben állomásozó könnyű fegyverzetű lovasaid zömét, hogy segítsem a damaszkuszi emír és az arábiai törzsek hajtóvadászatát, hogy a karavánutak újra biztonságosak lehessenek.
Allah növessze hosszúra a szakálladat, felséges Szultánom!
Élj boldogul!
Tisztelettel és hódolattal üdvözöl:
Szulejman ibn Khaled
Emír
*************
(Második Jegyzőkönyv
Én, Giovanni Ferrari, a Signoria írnoka ismét megkezdem Signor Giacomo Americani vallomásainak feljegyzését.
Jelen van Monsignore Crivelli, a dózse Őfelsége, valamint a nevezett Signor Giacomo Americani
Íratott Velencében, az Úr 1184. esztendejében.)
Egyetemre kerültem, és az akkori fizika legaktuálisabb témáival kezdtem foglalkozni. Ilyen volt az úgynevezett Caldirola-Kanai oszcillátor kérdése. Nem áll módomban most erről részletes beszámolót adni, hiszen hónapokig tarthatna, mire csak akár vázlatosan is megvilágíthatnám, miben is áll az ezzel kapcsolatos tudományos probléma.
Elég legyen belőle annyi, hogy igen sokat foglalkoztunk tanáraimmal együtt az idő jelenségével. Szó volt például arról, voltaképpen mérhető-e az idő, és ha igen, miképpen. Felmerült a chronon, mint idő-részecske kérdése, ennek bevezetését egyébként egy Caldirola nevű itáliai illetőségű tudós – ama oszcillátor egyik névadója – javasolta később, még 1980-ban. Mi azonban ezt megelőzően foglalkoztunk vele, még diákként 1970 körül, és az azt követő esztendőkben.
Az egyetemen összebarátkoztam néhány emberrel. Ezek közül az első volt Ahmed Fazil. Szíriai származású mohamedán arab, csendes, barátságos fiú. Valamiféle kapcsolata mindig is maradt a muzulmán világgal, magam nem tudtam felfogni, miféle. A következő James Osborne, akinek a családja részben Boston, részben meg Washington városában lakott, és Amerika legelőkelőbbjei közé tartozott – legalábbis James ezt híresztelte. Aztán ott volt Abraham Cohen és a menyasszonya: Sarah.
Kérlek, ne csodálkozzatok el, nagytiszteletű uraim, hogy női nevet említek; a mi világunkban a női nem a férfiakkal mindenben egyenrangúvá lett, akadnak női tudósok és női uralkodók is, nem kevés.
(Monsignore Crivelli itt csendesen megcsóválta a fejét, és a következőket mondta:
- Szent Pál apostol úgy vélekedett, hogy az asszonynak hallgatnia kell a gyülekezetben. Az asszonyi állatoknak megvan a maguk természetes helye a világ rendjében, kár lenne onnan kiemelni őket.
Mire a dózse Őfelsége rosszallóan ezt felelte:
- Ne ítéljünk elhamarkodottan; némely dologban a nők a férfiemberek többségénél bölcsebbek tudnak lenni. Természetesen nem hiszek abban, hogy jót hozhat a világnak, ha a nők elhanyagolják legfőbb feladatukat, a gyermeknevelést, de azt sem fogadom el, hogy egyébként kevesebbre lennének hivatottak, mint a férfiak. Monsignore, a kereszténység részben azért is képes a jelenlegi legjobb és legigazabb világot fenntartani, mert hallgatólagosan elismeri férfi és nő természetes jogát a szerelemre, és mert – a muzulmánokkal és más hitetlenekkel ellentétben- határozottan amellett áll, hogy senkinek sem lehet egyszerre egynél több férje vagy felesége.
Monsignore Crivelli jegyzőkönyvön kívül felelt néhány szót, és megállapodtak a dózse Őfelségével, hogy az ezzel kapcsolatos vitájukat majd egy más alkalommal fejezik be.)
El kell mondanom: igazából Sarah volt közöttünk a legtehetségesebb és a legtöbbre hívatott. Mi férfiak aligha értünk a nyomába. Engem leginkább az Einstein professzortól származó iratok tartottak a víz felett, Ahmedet legyűrhetetlen szorgalma, Abe-et meg az, hogy mellette volt Sarah, aki mindenben támogatta, még korrepetálta is, ha kellett.
Igazából Sarah irányított bennünket, ha a lány valamiből kimaradt, tüstént bajba jutottunk. Amerika állama akkoriban háborúban állt egy ázsiai országgal, Vietnammal. A háborút az ország népe elítélte. A barátaimmal mi is arra vetemedtünk, hogy részt vettünk néhány háborúellenes gyűlésen, sőt Abe az egyiken még fel is szólalt.
Emiatt mindhármunkat kizártak az egyetemről. A baj nem jár egyedül: besoroztak bennünket a hadseregbe, és csakhamar Vietnamban találtuk magunkat. Akkoriban már a vége felé járt a vietnami háború, mire mi a harctérre kerültünk, sok minden megváltozott. Külön-külön szolgáltunk, nem találkoztunk, kivéve Jamest. Ő kiváltságos, írnoki posztra került, harci cselekményt távolról sem látott, és mindenkit ismert szinte többször volt szabadságon, mint szolgálatban. Mi pedig Jamest mindannyian ismertük, ezért a vége felé már nekünk is csurrant-cseppent némi kedvezmény.
Nem mondom azt, hogy ne láttuk volna a háború borzalmait. Láttunk bizony belőle éppen eleget – Jamest kivéve – mindannyian. Talán egészen mostanáig nem is dolgoztuk fel az ott átélt szörnyűségeket.
Más emberré lettünk. Megkeményedtünk. Nem biztos, hogy ez mindenben a javunkra vált. Megtapasztaltuk, milyen vad dühvel és gyűlölettel, és milyen ördögi találékonysággal képesek öldökölni egymást Isten képmásai.
(Itt a dózse Őfelsége – látván, hogy Monsignore Crivelli magába temetkezve imádkozik – csendesen intett, mire Signor Americani hosszabb szünetet tartott elbeszélésében. Amikor a bíboros befejezte, csendesen ennyit mondott:
- Imádkoztam azon emberek lelki üdvéért, akik abban a szörnyű távoli háborúban fognak értelmetlen halált szenvedni nyolcszázötven évvel ezután. Testvérem az Úrban, igaz kereszténynek látszol, kérlek, folytasd.)
Utána a háború a számunkra véget ért, megkezdődött az amerikai csapatok hazaszállítása. Szerencsénk volt, nem estünk fogságba – azon nyomorultak közül sok olyan akadt, akik soha többé nem látták meg a hazájukat. Mi hazatértünk. Mind. Sarah közben befejezte az egyetemet, tudományos pályára lépett, és a legjobb tudása szerint segített bennünket. Nagy részben rajta múlt, hogy elsimította a korábbi problémáinkat, így mindannyian visszatérhettünk az egyetemre – külön-külön. Tudtunk egymásról, de nem tudtuk tartani a kapcsolatot, elfoglalt bennünket a vizsgák sora.
Utána mindannyian fizikusként kezdtünk dolgozni – ebben is sokat köszönhettünk Sarah pártfogásának. Két év telt el, mire újra láttuk egymást.
New Yorkban találkoztunk – Abe lakásában. Abe születésnapját, valamint Sarah és Abe eljegyzését jöttünk megünnepelni.
Természetesnek tartottuk, hogy James is ott van. Ekkor beszéltünk először közösen az időről. Emlékszem az első mondatra. James mondta ki:
- Az idő elvileg haladhat hátra is.
Nem is sejtettem, mi minden t indít majd el ez az egyetlen mondat.
A továbbiakban leginkább arról folyt a szó, mennyire jó volna együtt dolgozni. Nos, ez egy éven belül megvalósult – alighanem Sarah jóvoltából. Mindannyian Stanfordba kerültünk, Kaliforniába. Az igen meleg éghajlatú vidék, Amerika egyik leggazdagabb tartományában A
Stanfordi Lineáris Gyorsítóközpont, ahol Sarah már egy éve dolgozott, munkatársakat keresett. Így kerültünk oda mindannyian, formailag a Stanford Egyetem alkalmazásában. Ott, a Menlo Parki Sand Hill Road-on volt a közös munkahelyünk.
Az idő voltaképpen nem tartozott a kutatásunk legközvetlenebb tárgyához, mégis egyre többet foglalkoztunk vele.
(Itt Monsignore Crivelli a következőt mondotta:
„Monda pedig nékik: Nem a ti dolgotok tudni az időket vagy alkalmakat, melyeket az Atya a maga hatalmába helyheztetett.” Apostolok Cselekedetei 1:7.)
Nekiálltunk, hogy kifürkésszük az idő mélységes titkait.
(Monsignore Crivelli újra megszólalt:
„Mindennek rendelt ideje van, és ideje van minden dolognak az ég alatt.
Ideje van a születésnek és ideje a meghalásnak; ideje az ültetésnek, ideje annak kiszaggatásának, a mi ültettetett.
Ideje van az ölésnek és ideje a gyógyításnak; ideje a rontásnak és ideje az építésnek.
Ideje van a sírásnak és ideje a nevetésnek; ideje a jajgatásnak és ideje a táncnak.
Ideje van a kövek szétszórásának és ideje a kövek egybegyűjtésének; ideje az ölelésnek és ideje az öleléstől való tartózkodásnak.
Ideje van a szerzésnek és ideje a vesztésnek; ideje a megőrzésnek és ideje az eldobásnak.
Ideje van a tépésnek és ideje a varrásnak; ideje a hallgatásnak és ideje a szólásnak.
Ideje van a szeretésnek és ideje a gyűlölésnek; ideje a hadakozásnak és ideje a békességnek.” Prédikátorok Könyve 3:1-8.
Erre a dózse Őfelsége a következőkkel felelt:
„Betelt az idő, és elközelített már az Isten Országa; térjetek meg, és higgyetek az evangéliumban.”. Szent Márk szerint való evangélium, 1:15)
Monsignore Crivelli és a dózse Őfelsége bejelentik, hogy a kihallgatás hivatalos részét mára befejezettnek tekintik, engem elbocsátanak, és a továbbiakban magánbeszélgetést folytatnak signor Americanival.)
**********
Szaláh ad-Dín Júszuf ibn Ajjúb-nak, akit a hatalmától rettegő hitetlenek Szaladinnak neveznek, az igazhitűek fejedelmének, Mas’r szultánjának, az én uramnak a hidzsra 562. esztendejében, őszinte tisztelettel és hódolattal!
Hatalmas, legyőzhetetlen Szultán!
Ahmed Fazil jövendölései közül van néhány, amely egészen biztosan számot tart a Te érdeklődésedre is. Ez a távolról érkezett igazhitű azt állítja, hogy három év múlva elfoglalod al-Kudsz Szent Városát, amint azt már Neked korábban is hírül adtam.
De az sem érdektelen, amit a város elfoglalása utáni időkről jövendöl. Szerinte a frank keresztények több királya is felveszi a keresztet, és idejön, hogy megküzdjön Veled a város birtoklásáért, ó, Szultán.
Nem érnek majd el sikert, mindannyian dolguk végezetlenül fognak hazájukba visszatakarodni, sőt egyiküket, aki most Rum földjén a legnagyobb hírnévnek örvend, éppen ide vonultában éri majd a halál: belefullad valami folyócskába, akár egy kölyökkutya.
Jön azonban egy, aki a Te igazi ellenfelednek bizonyul, nemes és vitéz ember, övéi oroszlánszívűnek tartják. Uralkodása legszebb éveit a Veled való harcra áldozza majd, de ő sem tud Téged legyőzni, ó Szultán, al-Kudsz a Tiéd marad.
Örvendjen hát szíved eme jövendöléseknek, ó én Uram!
Allah növessze hosszúra a szakálladat, felséges Szultánom!
Élj boldogul!
Tisztelettel és hódolattal üdvözöl:
Szulejman ibn Khaled
Emír
**************
(Harmadik Jegyzőkönyv
Én, Giovanni Ferrari, a Signoria írnoka ismét megkezdem Signor Giacomo Americani vallomásainak feljegyzését.
Jelen van Monsignore Crivelli, a dózse Őfelsége, valamint a nevezett Signor Giacomo Americani
Íratott Velencében, az Úr 1184. esztendejében.)
Ekkoriban kezdtek újra hírek szivárogni a Philadelphia-kísérletről.
Igazából még ma sem teljesen világos előttem, mi is történt, egyáltalán mi volt annak a projektnek a célja. Az általam ismertek szerint az ellenség flottájával szemben akartak kedvező pozícióba jutni azzal, hogy a saját hadihajóinkat tetszés szerint csoportosíthatják át bármikor a tengeren.
(Itt a dózse Őfelsége csendesen megjegyezte:
- Ez talán bennünket is érdekelne, hiszen a Serenissima sorsa a tengertől függ.
Erre Monsignore Crivelli a következőt válaszolta:
- Isten óvja attól Velencét, hogy a Sátánnal kelljen cimborálnia, Orio Mastropiero dózse.)
Csakhogy – amire mi ébredtünk rá – a kísérlet nemcsak a térrel, az idővel is kapcsolatban állt.
A hadihajót a negyedik és ötödik dimenzió segítségével eljuttatták a tér egy másik pontjára.
A tér első dimenziója a hosszúság, a második a szélesség, a harmadik a mélység. Hétköznapi érzékelésünkkel ennyit ismerünk. A negyedikről sokan úgy gondolják, hogy az idő; mi azonban tudjuk, hogy nem teljesen így van. A tér és az idő voltaképpen egybetartoznak, ezért is beszélt Einstein professzor téridőről.
Elővettem mindazt, amit a birtokomban lévő iratokból tudni lehetett, és apránként közöltem a többiekkel. Magát a papírköteget soha nem adtam ki a kezemből, és nem is árultam el, hogy a birtokomban van.
Mindenki hozzátette a magáét, elsősorban Sarah – mert erről is ő tudott a legtöbbet. Kezdtük érteni, mi is történt a hajóval az Úr 1943. évének ama végzetes októberében. Három kísérlet volt, ebből egy legénység nélkül. Az egyik kísérlet katasztrófával végződött. Szerintem csak mi jöttünk rá, hogy miért.
A kísérletek alapvetően sikertelenek voltak, sőt a hajó egy részét füstölgő roncsok borították. Ezt nem lehetett mindenki elől eltitkolni. A katonai felsőbb hatóságok gyanút fogtak, és vizsgálatot indítottak. Nem nagyon értették, amit megtudtak. Viszont ráébredtek, hogy valami őrjítő dolog történt, amiről fogalmuk sincs. Emiatt sürgősen leállították a projektet.
Az Eldridge-et azonnal kijavíttatták, visszaküldték a kikötőbe, leszereltek róla mindent, közönséges kísérő rombolóvá alakították vissza, és rendes szolgálatba állították. A háború alatt szövetséges konvojokat kísért, később eladták Görögországnak. Ott Leon néven futott tovább.
(A dózse Őfelsége nem állta meg, hogy meg ne kérdezze:
- A bizánci császárnak adták el a hajót?)
Nem, felséges uram. Bizánci császárság már régen nem létezik. Az újjászületett Görögország kapta, amely nem sokkal korábban szabadult fel a muzulmán uralom alól.
Később Szivárvány Projekt néven akarták folytatni a kísérletet, de ebből már semmi sem lett.
Most pedig el kell mondanom néhány dolgot arról, mire jutottunk mi. Először James pendítette meg – mint említettem – hogy a fizika egyik legfőbb elméleti törvénye az úgynevezett időtükrözés invariáns, ami azt jelenti, hogy minden, ami az időben előremozdulva megtörténhet, ugyanúgy lehetséges az időben visszafelé mozogva. A gyakorlati tapasztalatunk azonban ellentmond ennek, hiszen a poharak gyakran leesnek és összetörnek, és még soha nem láttuk olyat, hogy a szilánkok összegyűlnének, és a pohár visszaemelkedne az asztalra. Érezzük, hogy a múltat nem változtathatjuk meg, de a jövőt befolyásolhatjuk.
Egy napon Sarah ezt mondta:
Az idő természete igazából merőben más, mint amit a hétköznapi tapasztalat mutat. A múlt nem állandó és nem is változatlan. A jövő megváltoztatása azonban invariáns, mert érzékelési körünkön kívül esik. Az idő iránya valamilyen ismeretlen természettörvényből fakad. A fénysugár is csak egy irányban halad az időben. Az idő valahol felgyülemlik és hullámzik.
Külön-külön nem sokat értettünk mindebből, de együtt fogékonyak voltunk a szavaira.
- Itt van az a bizonyos chronon – fűzte tovább Abe. – Caldirola 1980-ban előadott modelljében 2×10−23 másodpercet javasolt az idő legkisebb értékére.
- Az idő nem egyszerűen a negyedik dimenzió, – töprengett Ahmed. – hanem a negyedik és az ötödik. A negyedik idődimenziót természetesen már jól leírták Einstein és mások. Az ötödik dimenzió elmélete 1912-ig nyúlik vissza, Ouspensky Tertium Organum című könyvéig, mely a világegyetem egy új modelljét írja le angolul. Az ötödik dimenziót, mint a mi valóságunkat írta le. Amit A mátrix és a hasonló filmek feszegetnek.
- A negyediket időnek nevezte, – vetette közbe James. – sohasem ötödiknek.
- De Neumann rájött, – szólt közbe Sarah. – ahogy azt ma néhány fizikus is tudja, hogy az ötödik dimenzió is idő, ez a forgás, egy vektor amely az elsődleges, idő folyását jelző vektor körül forog. A folyás nem anyagi. Azt mondjuk, hogy mi mozgunk előre az időben, mert így látjuk saját vonatkoztatási rendszerünkből. Nem érzékeljük az időt, de az csak folyik majdnem állandó sebességgel. Az e körül forgó másik vektor nem érint minket. Legalábbis normális esetben nem.
Egymásra néztünk.
Azt hiszem, itt és ekkor született meg az ötlet csírája. Ezért vagyok én most itt és ekkor.
Monsignore Crivelli és a dózse Őfelsége bejelentik, hogy elfáradtak, a kihallgatás hivatalos részét mára befejezettnek tekintik, engem elbocsátanak, és a továbbiakban magánbeszélgetést folytatnak signor Americanival.)
**************
Szaláh ad-Dín Júszuf ibn Ajjúb-nak, akit a hatalmától rettegő hitetlenek Szaladinnak neveznek, az igazhitűek fejedelmének, Mas’r szultánjának, az én uramnak a hidzsra 562. esztendejében, őszinte tisztelettel és hódolattal!
Hatalmas, legyőzhetetlen Szultán!
Ahmed Fazil azt állítja, hogy a távoli jövőben az iszlám országainak zöme elveszíti szabadságát, és szinte mindannyian a frank hitetlenek uralma alá kerülnek, és egy ideig ott is maradnak.
Arra nézve pedig, hogyan és mi által szerzik vissza szabadságukat a moszlim államok, a távolról közénk jött hitetlen meglehetősen különös dolgokat állít.
Mindezen jövendölései közül az a legfurcsább, hogy szerinte az iszlám országok jövőbeli szabadságának és gazdagságának legfőbb forrása majdan a sivatag homokja alatt hatalmas tömegben található sűrű, sötét és büdös olaj lesz, ami a távoli jövőben az aranynál is értékesebbé válik, és a frank uraságok elvetemülten fogják majd egymást gyilkolni miatta.
Állítólag ez a sűrű és bűzös folyadék lesz az, ami kilencszáz esztendő elmúltával a moszlim fejedelmeket elmondhatatlanul gazdaggá és a világ uraivá teszi.
Allah útjai kifürkészhetetlenek.
Allah növessze hosszúra a szakálladat, felséges Szultánom!
Élj boldogul!
Tisztelettel és hódolattal üdvözöl:
Szulejman ibn Khaled
Emír
*************
(Negyedik Jegyzőkönyv
Én, Giovanni Ferrari, a Signoria írnoka ismét megkezdem Signor Giacomo Americani vallomásainak feljegyzését.
Jelen van Monsignore Crivelli, a dózse Őfelsége, valamint a nevezett Signor Giacomo Americani
Íratott Velencében, az Úr 1184. esztendejében.)
Attól kezdve állandóan arról beszéltünk, mi is történt voltaképpen a Philadelphia-kísérletben. Mivel Einstein professzor akkor már nem élt, lassan rájöttünk, senki a világon nem tudhat erről többet, mint mi.
Rendesen Sarah összegezte a spekulatív felfedezéseinket és ugyancsak ő volt, aki mindig felvetette a következő lépést.
Nekem pusztán Einstein jegyzetei miatt volt nagy tekintélyem a csoportban; valósággal a beidegződésemmé vált, hogy mindig a legjobbkor álljak elő egy-egy onnan származó gondolattal.
- Akárhogy is van, – fejtegette egyszer Sarah. – minden ember egy bizonyos időponthoz kötődik, együtt folyik az idővel, megszületik, éli életét mindazzal, ami hozzá kapcsolódik, és az idő úgy köti, akár egy lakat. Az Eldridgen folytatott kísérlet esetében, az energia olyan roppant nagy volt, az feltörte az idő alkotta lakatokat.
- Állítólag a legénység néhány tagja sosem tért vissza. Mások meg hol előtűntek, hol meg eltűntek.
- Ezt mondja a pletyka – szögeztem le.
- Nem zörög a haraszt, – kontrázott rám Abe. – ha nem fúj a szél.
- Mond azért Ouspensky mást is, – vettem át a szót. – egyes gondolatai valódi misztikusnak mutatják. Például az, amikor Az emberben működő négy központról: az intellektuális, érzelmi, mozgási és ösztönös központról, működésükről és jellemzőikről beszél. Rámutat, hogy minden negatív érzelmünk szerzett és komoly akadálya a fejlődésünknek: a fejlődéshez „az embernek fel kell áldoznia szenvedését” – ez pedig sokkal nehezebb, mint gondolnánk.
(Itt Monsignore Crivelli megcsóválta a fejét.
- Eretnekek hálójába keveredtél, fiam – mondta csendesen. – Örvendj, hogy eljutottál közénk, mert a lelked üdvössége mindennél fontosabb.)
Anyagi problémánk támadtak ekkoriban. James volt az első, aki bevallotta.
- Rengeteg pénzt veszítettem a játékkaszinóban – kezdte egyik este. – Apámnak el se merem mondani, azt az összeget már ő is megérezné. Csakhogy: lassan lejár a határidő. Nagy botrány lesz.
- Mihez kezdesz?
Vállat vont.
Kiderült, hogy mindannyiunkat anyagi gondok nyomasztanak. Ahmed ugyan nagyon szerényen és egyedül élt, de valamilyen rejtélyes célra állandóan pénzt küldözgetett, és emiatt örökös pénzzavarban volt. Nekem a nőügyeim kerültek sokba, és Sarah meg Abe házasságkötését is nyomasztó anyagi gondok késleltették.
Úgy éreztük, egy csónakban evezünk.
- Ha valamelyikünk pénzproblémái megoldódnának, az automatikusan kisegítené a többit is – mondta ki az este végén James.
Akkor nem jutottunk megoldásra.
Másnap igen.
- Azt hiszem, a megoldás egész idő alatt az orrunk előtt hevert, – kezdte James. – csak nekünk nem jutott eszünkbe.
Kíváncsian néztünk rá.
- És mi volna az? – tette fel a kérdést Abe.
James pedig kimondta a bűvös szót:
- A DE-173 USS Eldridge.
Döbbenten néztünk rá.
- Mit akarsz ezzel mondani? – kérdezte gyanakodva Sarah.
- Átgondoltátok már? A hajó még mindig megvan egy sajátos dimenzióban. Most ne törődjetek az anyagmegmaradással. Három kísérlet volt. Egy alkalommal a hajót legénység nélkül irányították a hipertérbe. Gondoljátok meg. Legénység nélkül! Üzemanyaggal teljesen feltöltve. Elvileg bármikor elő lehet onnan venni. Nemcsak bármikor, akárhányszor. Ha valamelyik állam tisztáéban volna ezzel a lehetőséggel, az nagy veszélyt jelentene a világra: elég lenne egy hajót egyszer elkészíteni, és a hipertérbe küldeni; utána akár több ezer példányban lehetne onnan elővenni minden további munka és nyersanyag-felhasználás nélkül.
Hitetlenkedve meredtünk rá. Mindig Sarah volt eddig az, aki ehhez hasonlóan összerakta a dolgokat, sohasem James. Most mégis ő mondta ki azt, amire mind rájöhettünk volna, ha végiggondoljuk.
- Azt mondod, zsaroljuk meg a kormányt? – kérdezte Ahmed, látszólag ártatlan kifejezéssel.
James tétován bólintott, Sarah azonban ellenszegült.
- Arról szó sem lehet! Ilyet csak idióták tennének!
- Úgy van! – helyeselt Ahmed. – Alulról szagolnánk az ibolyát egy héten belül.
Megborzongtam.
- Azt hiszem, – tűnődött Abe. – ez már veszélyes tudás. El kellene felejtenünk.
- Csak gondoljatok bele – fűzte tovább a szót James. – Az üzemanyag nem probléma. A hajó lőszerrel is fel van töltve.
Jól emlékszem erre a pillanatra: hányingerem támadt.
- A hajó fegyverzete a következőkből áll – folytatta kíméletlenül James. – Három darab Mk-22 mintájú három- és félhüvelykes ágyú. Két darab negyvenmilliméteres és nyolc darab húszmilliméteres légvédelmi gépágyú. Három darab 530 milliméteres torpedóvető cső, torpedókkal. Mindegyikhez van elegendő lövedék.
Néma csend támadt.
- Miért soroltad ezt fel? – tört ki Sarah.
- Mert ezzel a hajóval – ha értünk hozzá – bármilyen akciót végrehajthatunk, méghozzá tökéletesen büntetlenül. Nemcsak most, hanem a múltban bármikor.
Megkövülten néztünk rá. Senki nem szólt egy szót sem, csak bámultuk őt. James pedig tovább beszélt.
- Zárt körben kell tervezni, és a hajó a jelenbe visszatérhet. Lehet, hogy egyetlen percet sem veszítünk. Öregedni persze öregszünk. Pénzt szerezhetünk. Annyit, amennyit akarunk. Amennyire szükségünk van.
Azt hiszem, igaza van annak, aki azt mondta, a Gonosszal mindjárt az első pillanatban, habozás nélkül, és azonnal fel kell vennünk a küzdelmet. Ha ezt nem tesszük, a köbvetkező pillanatban már nem is tűnik annyira gonosznak. Egy perc múlva meg egészen elfogadható.
- Kit akarsz kirabolni? – kérdezte nyersen Sarah.
- A spanyol Ezüstflottát. Ez minden évben útra kelt az Újvilágból, hogy hazaszállítsa az ott feltárt arany-és ezüstbányák érceiből vert érméket Spanyolországba. Sokat nem ártunk, hiszen ez nem tette gazdaggá Spanyolhont, a flottákat angol és francia kalózok rendszeresen fosztogatták. Minden gondunkat megoldaná, hiszen egy ilyen teljes szállítmány itt ma milliárdokat érne! Egyszer! Csak egyetlenegyszer! – könyörögve nézett ránk.
Monsignore Crivelli és a dózse Őfelsége bejelentik, hogy elfáradtak, a kihallgatás hivatalos részét mára befejezettnek tekintik, engem elbocsátanak, és a továbbiakban magánbeszélgetést folytatnak signor Americanival.)
*********
Szaláh ad-Dín Júszuf ibn Ajjúb-nak, akit a hatalmától rettegő hitetlenek Szaladinnak neveznek, az igazhitűek fejedelmének, Mas’r szultánjának, az én uramnak a hidzsra 562. esztendejében, őszinte tisztelettel és hódolattal!
Hatalmas, legyőzhetetlen Szultán!
Ahmed Fazil elmondása alapján némelyik társa, akik közönséges kalózok voltak, mégpedig nemcsak a mi korunkban, hanem egyebütt is, esetleg felfegyverezve kóborol a pusztában.
Jó hírt adhatok tudtodra ezennel, ó, nagy Szultán!
Eddig tizennyolc ismeretlen öltözékű hitetlen hulláját találták meg az Arábiai-sivatagban. Kettőt a Sínai-félszigeten is leltek. Mindannyian szomjan haltak, ó hatalmas uralkodóm! Fegyvereiket elhozták nekem, én pedig megmutattam a messziről érkezett igazhitűnek. Ahmed Fazil azt állítja, a fegyverek már használhatatlanok. Részben azért, mert teljesen eltömte őket a sivatag homokja, de legfőképpen azért, mert már nincs hozzájuk olyan varázsszer, amit a csövekből nyílvesszőként kilőve gyilkolásra lehetne használni. Ilyenhez hozzájutni már nem tudnak, mivel nagyhatalmú és felettébb költséges varázslat kellene az előállítására; hatalmas műhelyeket kellene hozzá készíteni, és nagy mennyiségű ólom meg acél is kell hozzá. A gyalázatos, büdös és ördöggel cimboráló hitetlenek fegyverei így ócskavasnál nem egyebek, ezekkel még egy gyatra lándzsa ellenében sem lehet védekezni.
Hamarosan jelenthetem Neked, ó hatalmas Szultán, hogy a megérdemelt büntetés valamennyi hitetlent elérte!
Allah növessze hosszúra a szakálladat, felséges Szultánom!
Élj boldogul!
Tisztelettel és hódolattal üdvözöl:
Szulejman ibn Khaled
Emír
***********
(Ötödik Jegyzőkönyv
Én, Giovanni Ferrari, a Signoria írnoka ismét megkezdem Signor Giacomo Americani vallomásainak feljegyzését.
Jelen van Monsignore Crivelli, a dózse Őfelsége, valamint a nevezett Signor Giacomo Americani
Íratott Velencében, az Úr 1184. esztendejében.)
Mindössze két napig töprengtünk a terven. Leginkább James erőltette. Úgy gondoltuk, érthető, szorítja a határidő.
Két nap múlva nekivágtunk.
James az apja számlájáról „kölcsön vett” egy tekintélyes összeget a szerkezetre, meg az egyéb felszerelésre, különösen a fegyverekre. Azokat a feketepiacon kellett beszereznünk nagy költséggel.
Sarah irányításával nyolc nap alatt építettük meg a készüléket. Zárt térben, kis tárgyakkal próbáltuk ki, tökéletesen működött. Sarah kidolgozta a zárt kört; egyszeri út a hipertéren és az időn keresztül.
Az Úr 1581. évét választottuk. Ebben az esztendőben szokatlanul sok hajóból állt az Ezüstflotta, és csaknem valamennyi sértetlenül Spanyolországba ért. Elhatároztuk, változtatunk ezen. Forrásokat kutattunk, rekonstruáltuk a hajók útját, lázasan dolgoztunk.
Legénységet kellett toboroznunk. Eredetileg 216 főből állott a Cannon-osztályú hajók legénysége. Ennyi ember nekünk nem kellett, de néhány tucat hozzáértő fickóra szükségünk volt. El kellett nekik mondanunk, hogy mire készü